Adres Çözümleme Protokolü Nedir? ARP Nasıl Çalışır?

Buradasınız

Adres Çözümleme Protokolü Nedir?
Adres Çözümleme Protokolü (ARP), Internet Protokolü adresinin (IP adresi) yerel ağda tanınan fiziksel makine adresine eşlenmesi için kullanılan bir protokoldür. Örneğin, günümüzde kullanımda olan en yaygın IP seviyesi olan IP Sürüm 4'te bir adres 32 bit uzunluğundadır. Ancak bir Ethernet yerel alan ağında bağlı cihazların adresleri 48 bit uzunluğundadır. (Fiziksel makine adresi, Medya Erişim Denetimi veya MAC adresi olarak da bilinir.)

Genelde ARP önbelleği olarak adlandırılan bir tablo, her MAC adresi ile karşılık gelen IP adresi arasında bir ilişkiyi sürdürmek için kullanılır.

ARP, bu korelasyonu yapmak ve her iki yönde adres dönüşümü sağlamak için protokol kurallarını sağlar.

ARP Nasıl Çalışır?
Belirli bir yerel alan ağındaki bir ana makine ağı için gelen paket ağ geçidine ulaştığında ağ geçidi ARP programını kullanarak, IP adresiyle eşleşen bir fiziksel ana bilgisayar veya MAC adresi bulmasını ister.

ARP programı ARP önbelleğine bakar ve adresi bulursa paketin doğru paket uzunluğuna ve biçime dönüştürülebilmesini ve makineye gönderilmesini sağlar. IP adresi için herhangi bir giriş bulunamazsa; ARP, bir makinenin kendisiyle ilişkilendirilmiş IP adresini bildiğini görmek için LAN'daki tüm makinelere özel bir biçimde bir istek paketi yayınlar. IP adresini kendi başına tanıyan bir makine bunu belirten bir cevap verir.

ARP, gelecekteki başvurular için ARP önbelleğini günceller ve ardından paketi yanıtlayan MAC adresine gönderir.
 
 
< Bilgi Bankası
< Telefon ve Santral Sistemleri