Karel’den Hindistan’a Ventilatör Bağışı

Buradasınız

Karel’den Hindistan’a Ventilatör Bağışı
Karel, sosyal sorumluluk bilinciyle yardıma ihtiyaç duyan ülkelerden Hindistan’a kendi ürettiği, halk arasında  solunum cihazı olarak bilinen ventilatörlerden bağışladı.

Ventilatör cihazları pandemiyle mücadelede hayati öneme sahip. Öte yandan ihtiyacın hızla artmasıyla dünyadaki bir çok ülkede cihaza olan talep tam karşılanamıyor. 

Türkiye’nin gelişmiş sağlık sistemi ve pandemiyle etkin mücadelesi nedeniyle ventilator cihazlarına olan ihtiyaç neredeyse tamamen ortadan kalktı. Pandemiden en çok etkilenen ülkelerin başında ise Hindistan geliyor. Şu ana kadar 33 milyondan fazla kişinin Covid-19’a yakalandığı, 445 binden fazla kişinin de hayatını kaybettiği belirtiliyor. Ancak Hindistan'da Covid-19 kaynaklı ölümlerin resmi sayıların çok daha üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Özellikle sağlık hizmetlerindeki yetersizlik ve hastanelerdeki oksijen kesintileri bu sayıların artmasında büyük etken. Hindistan’a büyük ölçekte teknoloji ürünleri ihracatı yapmakta olup, ülkeyi iyi tanıyan Karel, pandemide gelişmeleri yakından takip ediyordu. Solunum cihazına olan ihtiyacı tespit ederek vakaların en yüksek olduğu Maharaştra eyaletinde bulunan 2 hastaneye ventilatorler bağışlayarak bu mücadeleye destek oldu. Hastane yetkilileri Karel’in bağışlarının bir çok hastanın bu mücadeleyi atlatmasına vesile olduğunu bildirip, tedavilerden resimler  göndererek teşekkür ettiler.
Karel’den Hindistan’a Ventilatör Bağışı
Karel’den Hindistan’a Ventilatör yardımı

Karel’de Ventilatör Üretim Altyapısı Kuruldu
Karel pandemide sosyal sorumluluk bilinciyle, mücadelede hayati önemi bulunan ventilatör cihazı üretimi için satın alma, hammadde temini, üretim yetenekleri ve farklı Ar-Ge disiplinlerindeki birikimini harekete geçirdi.  Bu kapsamda ürün geliştirme çalışmalarını tamamlamış olan Foras firması ile birlikte hareket edildi. Takiben Karel üretim tesislerinde güçlü bir seri üretim altyapısı oluşturuldu.

Hayat kurtarıcı olarak tabir edilen, Ventilatör cihazı özellikle Covid-19 virüsünün doğrudan etkilediği göğüs duvarı ve nöromusküler hastalıklarda kullanılıyor. Cihaz suni solunuma ihtiyacı olan çocuk ve yetişken hastalara hasta bakım odasında, evde, ambulansta ve diğer yaşam alanlarında destek için kullanılmak üzere taşınabilir özellikte.