CCTV Sisteminde Hangi Ek Ürünler Kullanılır?

Buradasınız

CCTV Sistemleri
CCTV sistemler, güvenlik sağlama ve tedbir amaçlı olarak yaygın bir kullanıma sahiptir. İşletmelerin ihtiyacına uygun çözümler sunan modüler bir yapıda olması nedeniyle CCTV sistemler tercih edilmektedir. CCTV kamera sistemine eklenebilecek CCTV ürünleri ile kesintisiz ve yüksek kalite görüntü sağlamanın yanında fonksiyonel kullanım özelliklerine de sahip olunabilir.

CCTV sistemlerin değişmez parçalarından biri CCTV lenslerdir.  Direk olarak açı ve ışık üzerinde etkili olan lensler ile görüntü sensör üzerine odaklanmaktadır. Böylece lense bağlı olarak geniş bir alan izlenebilir. CCTV sisteminde yüksek kalite görüntü elde edebilmek için lens seçimi yapılırken kamera çözünürlüğü, lens uyumu ve CCTV lens montajı büyük önem taşıyabilir.

Günümüzde kullanılan kamera sistemleri birçok kamerayı aynı anda izleme özelliğine sahip bulunabilir. Güvenlik kamerası sistemine dahil edilebilecek CCTV görüntü çoklayıcı (CCTV Multiplexer) aracılığıyla birçok kameradan gelen görüntü tek yada daha fazla ekrandan izlenebilir.

CCTV kamera sistemlerinde kesintisiz ve yüksek kalite görüntü elde edebilmek için CCTV video sinyal güçlendiriciler ile CCTV parazit önleyici ürünler kullanılabilir. CCTV sistemlerinde, kamera mesafesi arttıkça görüntü kalitesi düşebilir. CCTV video yükselticiler ile görüntü kalitesi arttırılabilir parazit önleyiciler ile iletim sırasında meydana gelebilecek problemler ortadan kalkabilir.

CCTV sistemlerinde kullanılabilecek diğer bir ürün de CCTV kamera adaptörleridir. CCTV adaptörler aracılığıyla kameranın gereksinim duyduğu güç sağlanmaktadır. CCTV kameralarda, SMPS adaptör (Switch Mode Power Supply / Anahtarlamalı Güç Kaynağı) kullanılması oluşabilecek tehlikeleri büyük ölçüde engelleyebilir. Adaptör seçimi yapılırken kameranın ihtiyaç duyduğu volt ve amper değerlerine göre bir seçim yapılmalıdır.

Güvenlik Kamera Sistemi makaleleri >>

<< Bilgi Bankası