Karel Blog

 • En Çok İhtiyacınız Olan 14 Veri Bilimi Becerisi

   En Çok İhtiyacınız Olan 14 Veri Bilimi Becerisi

  Veri Bilimi; karar verme, stratejik planlama ve diğer kullanımlar için verilerden değerli bilgiler elde etmek için gelişmiş analitik tekniklerini ve bilimsel ilkeleri uygulama alanıdır. Peki iyi bir veri bilimcinin hangi becerilere sahip olması gerekir?

 • Büyük Veri Araçlarından Nasıl Yararlanılır?

   Büyük Veri Araçlarından Nasıl Yararlanılır?

  Büyük veri, karar alma sürecinde nasıl kullanılır? Kuruluşlar büyük veriyi nasıl yönetir ve hangi büyük veri araçlarının kullanılacağına nasıl karar verir? Süreçlerini büyük veri ile uyumlu hale getirirken zorluklarla karşılıyorlar mı?

 • Robotlar İşimizi Elimizden Alacak Mı?

   Robotlar İşimizi Elimizden Alacak Mı?

  İnsanları, yapay zeka ve bu alanda geliştirilen yeni teknolojilerin birçok çalışanın işini kaybetmesine neden olacağını ve yeni teknolojiler sayesinde birçok yeni iş alanının oluşacağını düşünen iki grup şeklinde sınıflandırabiliriz.

 • Hemşire Çağrı Sistemi Nedir? Sistemin Bileşenleri Nelerdir?

   Hemşire Çağrı Sistemi Nedir? Sistemin Bileşenleri Nelerdir?

  Teknolojide yaşanan gelişmeler sonucunda dijitalleşme sürecinin en hızlı yaşandığı alanlardan biri de sağlık sektörüdür. Bilişim teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte hastanelerin dijitalleşmesi, hastalara daha etkin, kaliteli tedavi ve bakım hizmetlerinin sunulmasına olanak sağlamaktadır.

 • Verilerinizi Nasıl Tanımlayabilirsiniz?

   Verilerinizi Nasıl Tanımlayabilirsiniz?

  Kümeleme ve Sınıflandırma, elimizde bulunan veri modellerini tanımlamak adına makine öğreniminde kullanılan iki yöntemdir. Bu iki yöntem aynı amaca hizmet eder, analiz açısından farklılık gösterir. Bu yöntemler arasındaki ana farklar...

 • Bilişim Sektörü Pandemi Dönemini Nasıl Geçiriyor?

   Bilişim Sektörü Pandemi Dönemini Nasıl Geçiriyor?

  Bilgi ve İletişim faaliyetlerinin 2021 ilk çeyrek büyümesi %18,1 olarak gerçekleşti. Pandemi dönemindeki büyüme nasıl gerçekleşti? Çip krizi ne durumda, ne zaman aşılacak? Karel 2021 yılını nasıl geçiriyor? Karel'in otomotiv elektroniği üretimi ne zaman başlayacak? Karel Teknik Murahhas Üyesi ve Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) Yönetim Kurulu Başkanı Yaman Tunaoğlu, BloombergHT canlı yayınında değerlendirdi.

 • Güvenlik Kamera Sistemlerinde Siber Güvenlik

   Güvenlik Kamera Sistemlerinde Siber Güvenlik

  Siber güvenlik, her sektördeki tüketiciler ve şirketler için kendi organizasyonları içinde, paydaşları arasında ve tedarik zincirleri boyunca göz ardı edilmemesi gereken bir konu olmalıdır.

 • Makinenizi Nasıl Eğitebilirsiniz?

   Makinenizi Nasıl Eğitebilirsiniz?

  Makine öğrenimi, insanların gündelik yaşamlarında belirli işlemleri yerine getirirken makinelerin söz konusu süreçleri öğrenmesini sağlama düşüncesini temel alıyor. Algoritmalar incelendiğinde en çok bilenen ve tercih edilen iki yöntem öne çıkıyor. Gözetimli Öğrenme ve Gözetimsiz Öğrenme

 • Dijital Dönüşüm Konusunda Türkiye Ne Durumda?

   Dijital Dönüşüm Konusunda Türkiye Ne Durumda?

  Karel Teknik Murahhas Üyesi ve Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) Yönetim Kurulu Başkan Yaman Tunaoğlu "Dijitalleşme Yolunda Türkiye Raporu Lansmanı" etkinliğinde değerlendirmelerde bulundu.

 • ZTNA Nedir, Nasıl Çalışır, Avantajları Nelerdir?

   ZTNA Nedir, Nasıl Çalışır, Avantajları Nelerdir?

  Sıfır Güven Ağ Erişimi (ZTNA), kişinin kendisine özel tanımladığı erişim protokolleri dahilinde uygulamalara ve hizmetlere uzaktan güvenli erişim sağlayan bir yeni siber güvenlik teknolojisi ve modelidir.