Ana içeriğe atla
En

CCTV ve DVR Sistemlerde Kayıt Süresini Etkileyen Faktörler

Güvenlik Kamera Sistemleri


Çözünürlük: CIF-D1-960H-720p-1080p çözünürlükler harddisk üzerinde farklı alan kaplarlar ve çözünürlük arttıkça kaydedilen resmin boyutu artacağından harddiskte daha çok alan kaplayacaktır.
 
Saniyede Kaydedilen Resim Sayısı: Bir saniyede alınan resim sayısı kayıt süresini etkileyen faktörlerden biridir. Resim sayısı arttıkça harddisk üzerinde daha çok alan kaplanacak ve toplam kayıt süresi azalacaktır.
 
• Resim Kalitesi: Görüntü içerisindeki piksellerin sayısı ve büyüklüğüyle alakalıdır. Aynı boyuttaki görüntüde daha çok ya da daha az piksel olabilir. Aynı görüntüdeki bulunan piksel sayısı kaydedilen resmin harddisk üzerinde kapladığı alanı etkiler.
 
Ortamdaki Hareketlilik: Kayıt cihazları aldığı resim üzerinde kayıt formatı (h264) sayesinde sadece değişen pikseller kaydeder böylece etkin bir kullanım alanı sağlar. Ancak kameranın gördüğü alan çok hareketli ise daha çok piksel değişeceğinden kaydedilecek veri miktarı artacak bu da toplam kayıt süresini azaltacaktır.
 
Kamera Tipi: Kayıt cihazında takılı olan hareketli CCTV kamera sayısı ne kadar fazla ise toplam kayıt süresi o kadar azalacaktır. Çünkü bu kameralar sürekli hareket halinde olduklarından değişen her kare ayrı ayrı kaydedilmelidir. Bu da kayıt süresini azaltacaktır.
 
Görüntüde Oluşan Parazitler: Görüntüde oluşan elektriksel dalgalanmalar ve parazitler değişen piksel sayısını etkileyeceğinden yine kayıt süresi azalacaktır.
 
Bozuk Aydınlatma: Özellikle floresan aydınlatmaların arızalanması ve "pırpır etme" diye tabir edilen dalgalanmaları, bu bölgeyi gören kameralarda yine piksel değşikliklerine neden olacağından, kayıt süresi azalacaktır.

DVR'lar hakkında daha fazla bilgi

Bunu Okuyan Bunları da Okudu:
CCTV Kamera Sistemlerinde FAF- Filtre Tetiklemeli Otomatik Fokus Nedir?
Keşif ve Montaj
Büyük Verinin İş Dünyasına Olan Etkisi


Bilgi Bankası
Kamera Güvenlik Sistemleri

Diğer Bilgiler