DB260 DECT Baz İstasyonu ile Çok Hücreli Sistem Kurulumu

Buradasınız

DECT ünitesiBir Baz İstasyonu sistemi kurulacaksa, öncelikle kaç adet bazın kurulacağı belirlenmelidir. Bunun için kurulum yapılacak yerde dikkatli bir ölçüm yapılmalıdır. Ortamda bir baz istasyonu çalıştırarak el terminali menüsünde *47* tuşlanarak survey mod açılır ve maksimum -80dbm sınırını geçmeyecek şekilde bazlar konumlandırılmaya başlanır.
Bu şekilde birden fazla baz istasyonun kurulması gereken sistemlerde Çoklu Hücre dediğimiz zincir kurulumunun yapılması gerekmektedir.

Çoklu Hücre kurulumları öncesinde herhangi bir baz istasyonu master baz istasyonu olarak belirlenir. Çoklu Hücre ayarlarına yapmadan önce;
1- Tüm baz istasyonlarında aynı Yazılım Sürümü ( Firmware ) yüklü olmalıdır.
2- Ana baz istasyonunda Time Server IP adresi tanımlanmalıdır.
3- Ana Baz istasyonunda SIP Sunucu tanımları yapılmalıdır.
4- Tüm Baz istasyonlarında Çoklu Hücre Ayarları etkinleştirilir.

Çoklu Hücre ayarları:
IP DECT Baz istansyonu
Kurulacak tüm bazlarda Çoklu Hücre Sistemi’nin Etkinleştirilmiş olması gerekmektedir. Aynı zincire dahil olabilmeleri için hepsine aynı zincir numarası verilmelidir.  Önce bir master baz yeniden başlatılır.  Master baz tamamen çalışır konuma geldiğinde diğer bazlar da yeniden başlatılır. Tüm bazların master baz istasyonu ile senkronizasyonun sağlanması bir süre beklemek gerekmektedir. Sistem 5-10 dk içinde çalışır duruma gelecektir.

Sistem açıldığında DECT Senkronizasyon Kaynağı görünmüyorsa manuel olarak seçilebilir.
IP DECT ayarları
Ardından DECT zinciri dal yapısında aşağıda görünecektir.

Çok hücreli Sistem – Yedekli Yapı

Sistemde, bir master baz istasyonu herhangi bir güç kesintisine uğrarsa, sistem çalışmasının bundan etkilenmemesi için yedekli yapı ile çalışma tercih edilir. Bunun için aşağıdaki seçeneklerin etkinleştirilmiş olması gerekmektedir.
koblosuz telefon baz
Roaming

1-Bu ayarlar yapılıp baz istasyonları birbirini görmeyecek şekilde yerleştirilirse roaming özelliği de çalıştırılır. Bu şekilde sistemde maksimum 40 baz istasyonu olabilir ve aynı merkezi rehberi paylaşırlar. Bunun için bazların aynı ağ üzerinde çalışıyor olmaları gerekmektedir.

2-Merkezi lokasyon ve uzak lokasyonlar farklı baz sistemleri olarak çalıştırılır. El üniteleri tüm sistemlere kaydedilmek zorundadır. Bu el ünitesinde Çoklu Kayıt özelliği adı altında yeni bir yazılım sürümünde kullanılabilir olacaktır.

Bunu Okuyan Bunları da Okudu:
Telefon Dinleme ve SIP VoIP Trafiği Analizi İçin Wireshark Kullanımı
Powerline Networking (Prizden İnternet) Nedir?
Güvenlik Kameralarında SIP Desteği Nedir?

< Bilgi Bankası