GBIC ve SFP Nedir? Farkları Nelerdir?

Buradasınız

GBIC ve SFP Nedir? Farkları Nelerdir?
Bir fiber optik ortamı; bir anakartla birbirine bağlamak için, GBIC veya SFP gibi bir konnektöre sahip olmanız gerekir. “GBIC”, “Gigabit Arayüz Dönüştürücü” anlamına geliyor ve 1990'larda oldukça yaygın bir biçimde kullanıldı. Bakır ve fiber optik kablolar gibi farklı ortamlara standart olarak bağlanabilir. “SFP” ise GBIC ile aynı amaca hizmet eden “Küçük, Takılabilir Form Faktörü” anlamına gelir. GBIC ve SFP arasındaki ana fark onların büyüklüğüdür. SFP, GBIC'den oldukça küçüktür.

Büyüklükteki farklılık pek çok insan için “özellikle de onlarla ilgilenenler için“ çok önemli bir konu haline gelebilir. Bir sunucu konumundaki alanın oldukça sınırlı olduğu düşünüldüğünde, SFP'nin kullanılması GBIC'yi kullandığınızdan çok daha az bir raf birimine sahip olmanızı ve aynı alana daha fazla koymanızı sağlar. Bu tek fark nedeniyle SFP alanlarını en üst düzeye çıkarmak isteyen yöneticilerle birlikte hızla popülerlik kazandı. SFP daha popüler hale geldikçe, GBIC de aksine düştü. Günümüzde GBIC'nin modası geçmiş kabul ediliyor ve hala GBIC ile uyumlu ekipmanları taşıyan satıcıları bulmak zor olacak. SFP, günümüzde hala yaygın olarak kullanılıyor, hatta SFP+ gibi yeni standartların baskısı altında.

Performans açısından herhangi birinin diğerinden daha iyi olduğunu düşünüyorsanız, bu karşılaştırma çok doğru olmaz. İkisinin özellikleri, ister elektrik ister fiber optik olsun, hemen hemen aynıdır. Yani, birinden diğerine geçiş yapmak, ağınızın daha iyi performans göstermesine ya da daha da kötüleşmesine neden olmayacaktır. Yine de, yeni bir kurulum yapmayı planlıyorsanız ve daha eski ekipmanlara sahipseniz, GBIC uyumlu ekipmanı satın alıp çok daha fazla harcama yapmak yerine, yeni SFP ile gitmek daha iyi bir seçim olabilir. İlk satın alımlarınızda, şu anda anlaşılır şekilde daha ucuz olduğu için tasarruf edebilirsiniz, ancak ekipman arızalanmaya başladığında uzun vadede daha fazla harcama yapacak ve değiştirilemez bir hale gelebilir.
 
 
< Bilgi Bankası
< Telefon ve Santral Sistemleri

 
 
IT ve Sistem Yöneticileri İçin Yıllık Update Etkinliği   8 Aralık 2021, Çarşamba

Bulut santral, sanal santral, karel bulut santral nedir, santral kiralama, en iyi bulut santral