Güvenlik Kamera Sistemlerinde Uzaktan İzleme Nasıl Yapılır?

Buradasınız

CCTV; izleme yapılacak alanlara yerleştirilen kameralardan alınan görüntülerin, merkezi bir bölgede, sadece yetkili kişiler tarafından izlenmesine olanak tanıyan görüntüleme sistemidir. CCTV sistemi ile merkezi bölgeye ulaşan görüntüler bu bölgede izlenebileceği gibi uygun donanımlarla (DVR) kayıt altına da alınabilir.

CCTV sistemlerinin, günümüzde gelişmiş özelliklere sahip olmasından dolayı artık sadece belli bölgeden kamera izleme sınırlaması ortadan kalkıyor. Kablo destekli CCTV sistemlerinde uygun donanımlarla uzaktan izleme yapılabiliyor. Mevcut kablolu sisteme dahil edilebilecek network özellikli Görüntü Kayıt Cihazı (DVR) aracılığıyla kameralardan gelen görüntüleri kayıt altına alıp farklı bir lokasyondan izleme imkanı bulunabilmektedir.

Yeni nesil CCTV sistemlerinde IP kameralar kullanılıyorr. IP kameralar, kablolama ihtiyacına gerek duymadığından işletmelere düşük maliyet sağlar. IP kameralar, internete bağlı bir network üzerinden yayın yapar ve bu nedenle IP kamera kurulu sistemlerde belli bir bölgeye bağlı kalmadan CCTV internetten izleme imkanı bulunabilir. Bunun yanında sabit bir IP üzerinden kameralara erişim sağlanabildiği için uzak bölgelerin izlenmesi kolaylaşır.

CCTV uzaktan izleme yapılabilmesi için internet hızı büyük önem taşır. Yüksek hızlı bir internet bağlantısı sahip CCTV sistemlerinde görüntü kalitesi yüksek ve kesintisiz sağlanabilir. Bunun yanında CCTV sisteminin izlenebilmesi için uygun CCTV kamera izleme programı kullanılmalıdır. Bu program kamera üreticisi ya da teknik servis tarafından temin edilebilir. Akıllı cihazların gelişimine paralel olarak CCTV kameralar, bu cihazlar üzerinden de izlenebilir. IOS, Android, Windows Phone vb. destekli akıllı cihazlara yüklenecek uygun kamera programları ile CCTV sistemleri, internet olan her yerden ve her zaman izlenebilir. Böylece mekana ve zamana bağımlı olmadan güvenliğiniz artırılabilir.

Güvenlik Kamera Sistemleri ile ilgili daha fazla bilgi >>

<< Bilgi Bankası

 
 
IT ve Sistem Yöneticileri İçin Yıllık Update Etkinliği   8 Aralık 2021, Çarşamba

Bulut santral, sanal santral, karel bulut santral nedir, santral kiralama, en iyi bulut santral