Güvenlik Kamerası Lens Çeşitleri Nelerdir?

Buradasınız

Güvenlik Kamerası Lens Çeşitleri Nelerdir?
Güvenlik kamerası sistemlerinin her alanda kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, kamera sistemini oluşturan bileşenler de büyük önem kazanmaya başladı. Bu bileşenlerin arasında bulunan kamera lensleri, kaliteli görüntü sağlamada büyük rol oynar. Lensler aracılığıyla görüntü netliği ve görülen alan arttırılabilmesinin yanında görüntüyü yakınlaştırma ve uzaklaştırma fonksiyonlarına da sahip olabilir.

Güvenlik kamerası lens kullanımı; ihtiyaçlar, çevresel koşullar, bakılmak istenilen açı, netlik ve uzaklık gibi faktörler hesaplanarak doğru lens seçimi yapılabilir. Hesaplamalar sonucu kullanılabilecek güvenlik kamerası lens çeşitleri genel olarak 4’e ayrılabilir.

Sabit irisli lens: Görüntüleme yapılan alandaki ışığın sabit olduğu kameralarda kullanılır. Ortamdaki ışık miktarının değişmesine paralel olarak görüntü kalitesi azalabilmektedir. Lenslerin odak noktaları sabittir ve ayarlama yapılamamaktadır. Lensin görebileceği açı, belli değerlere sahip olup bu değerler dışına çıkılamamaktadır.

Manuel irisli lens: Ortam ışığının zamanla değişiklik gösterebildiği durumlarda, odak uzaklığının belirli değerlerde el ile değiştirilebildiği lenslerdir.

Otomatik iris lens (Video drive veya DC drive): Kameraya gelen ışığın otomatik olarak algılandığı lenslerdir. Otomatik irisli lensler, genellikle gündüz güneş ışığını karşıdan alan ve gece aydınlatmadan etkilenebilecek kameralarda kullanılmaktadır. Bunun yanında el ile ışık kontrolünün yapılamayacağı ortamlarda da oto-iris lens kullanılabilir.

Motorlu iris zoom lens: Dahili bir motor vasıtasıyla odak uzaklığı değiştirilerek görüntünün büyütüldüğü ve ışık kontrolünün otomatik olarak yapıldığı lenslerdir. Genellikle güvenlik düzeyinin yüksek olduğu yerler ile profesyonel uygulamalarda tercih edilebilir.
 

Karel Güvenlik Sistemlerini incelemek için tıklayınız >>

Kameralı Güvenlik Sistemi yazıları >>

<< Bilgi Bankası

Bulut santral, sanal santral, karel bulut santral nedir, santral kiralama, en iyi bulut santral