Güvenlik Kamerası Lens Kullanımı

Buradasınız

Güvenlik Kamerası Lens Kullanımı
Güvenliği sağlama konusunda büyük görevler üstlenen kamera sistemleri, modüler yapısı sayesinde diğer güvenlik sistemlerine göre kullanıcılara daha işlevsel özellikler sunabilmektedir. Kamera sistemleri; kullanılacak kameralar, kayıt cihazları, lensler vb. temel bileşenler sayesinde düzenlenebilir bir yapıya sahip olabilmektedir. Yani kamera sistemini oluşturan bileşenlerde, ihtiyaçlar doğrultusunda değişiklik yapılabilmektedir.

Güvenlik kamerası bileşenleri arasında bulunan lensler, kaliteli görüntü sağlamada büyük rol oynayabilmektedirler. Güvenlik kamerası lensleri aracılığıyla görüntü netliği, görülen alan, yaklaştırma (Zoom In) ve uzaklaştırma (Zoom Out) özellikleri sağlanabilmektedir. Güvenlik kamerası lens çeşitleri, milimetre (mm) değeri ile ifade edilmektedir. Kamera lenslerinde, milimetre değerinin artması ile lens açısı azalmakta ve dar bir alanın görüntüsü elde edilebilmektedir. Tersi olarak da lenslerde milimetre değerinin azalması ile güvenlik kamerası lens açısı artarak geniş bir alanın görüntüsü elde edilebilmektedir.

Güvenlik kamerası lensleri, kullanılacak ortama uygun olarak Sabit Odaklı Lens, Değişken Odaklı (Varifokal) Lens, ve Zoom Lens olarak değişebilmektedir.  Değişen bu güvenlik kamerası lens çeşitleri, kullanıcılara görüntü üzerinde sabit ya da otomatik kontrol imkanı sunabilmektedir.
Güvenlik kamerası lensleri konusunda, kullanılacak olan lens ile güvenlik kamerası arasındaki kamera lens uyumuna dikkat edilmelidir. Kamera ile uyumsuz lens kullanımı doğrultusunda net olmayan bir görüntü elde edilebilmektedir. Günümüzde üretilen lenslerin büyük bir kısmı, birçok kamera modeli ile uyumlu olmasına karşın bazı lenslerin uyumsuz olma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

Karel Güvenlik Sistemlerini incelemek için tıklayınız >>

Kameralı Güvenlik Sistemi yazıları >>

<< Bilgi Bankası

Bulut santral, sanal santral, karel bulut santral nedir, santral kiralama, en iyi bulut santral