IP Kamera Çeşitleri Nelerdir?

Buradasınız


IP kameralar, sensörler aracılığıyla sağlanan analog sinyali işleyerek sayısal sinyale dönüştüren ve bu sinyali de network üzerinden yayınlayabilen kamera çeşididir. Genellikle güvenlik ve gözetim sağlamada kullanılan IP kameralar, işletmelerde üretim, kalite ve verim artışı sağlamada da kullanılabilmektedir. IP kameralar ile sağlanan görüntüler, yazılımlar aracılığıyla harddisklerde depolanabileceği gibi DVR (Dijital Video Kaydedici) ya da NVR (Network Video Kaydedici) üzerinde de saklanabilmektedir.

Kullanıcıya düşük maliyetler sağlaması, kullanım kolaylığı ve ihtiyaca yönelik çözümler sunması nedeniyle IP kameralar tercih sebebi olabilmektedir. IP kameralar, kullanım amacı ve kullanım yerine göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Gelişen kamera sistemleri ile IP kameralar; gece görüşlü, dome, speed dome, box ve kablosuz (Wi-fi) olarak üretilebilmektedir.

Gece görüşlü IP kameralar, üzerinde dahili olarak bulunan IR LED’ler sayesinde gece yüksek kalitede görüntüleme yapabilmektedir.
IP kamera dış ortamda kullanılabileceği için su, toz vb. dış etkenlere karşı dayanıklı üretilebilmektedir.
Dome IP kameralar, geniş alanların izlenmesinde tercih edilebilmektedir. Dış etkenlere karşı dayanıklı olarak üretilebilen Dome IP kameralar, kullanıcıların çözünürlük ve otomatik zoom ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.
Box IP kameralar, genellikle iç mekanlarda kullanılmak üzere tasarlanmış olup dış ortamlarda kullanılacağında uygun tedbirler almak gerekebilmektedir. Internet veya Intranet üzerinde uzaktan izleme, FTP veya E-posta üzerinden olaya bağlı resim gönderebilme, PPPoE veya DDNS desteğine sahip olabilmektedir.
PTZ IP kamera ya da Speed Dome IP kamera olarak adlandırılan kameralar, kamera açısı dijital olarak kontrol edilebilen kameralardır. Bulunduğu konuma göre istenilen bölgeyi göstermesi sağlanabilmektedir.
Kablosuz IP kameralar (Küp IP Kamera), genellikle bebek ve hasta takibi yapmak için iç mekanlarda kullanılan kameralardır. Yüksek ses algılama ve IP kamera çözünürlük fonksiyonlarına sahip olabilmektedir.

Güvenlik Kamera Sistemi yazıları >>

<< Bilgi Bankası

Bulut santral, sanal santral, karel bulut santral nedir, santral kiralama, en iyi bulut santral