Ana içeriğe atla
En

Open Compute Project (Açık Bilişim Projesi)

Unified Communications (UC) Sistemleri

Açık İşlem Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey
Dünyanın en büyük sosyal platformuna sahip olmak demek, devasa data merkezlerine sahip olmak demek. Acaba bu değirmenin suyu bir nebze olsun azaltılabilir miydi? Daha az enerji tüketimi sağlanarak maliyetler düşürülebilir miydi? Daha sade ve güvenilir bir altyapı kurularak bunlar mümkün kılınabilir miydi? İşte Facebook böylece “az çoktur” felsefesiyle ellerini sıvadı ve bu uğurda sarılabileceği sağlam bir çapa aramaya başladı. Böylelikle 2011’de “Açık İşlem Projesini” dünyaya duyurdu. Bu projenin amacı BT ve veri merkezi endüstrilerinin sınırlarının ötesinde daha etkili ve verimli hale getirilmesine ve daha iyi katılımla endüstri genelinde standartları yakalamalarına yardım etmek. Açık İşlemde, Açık kaynak kullanımı ile bu endüstriler gerek donanım dokümanlarına ve şemalarına, gerekse yazılım kodlarına erişebildiler. Ayrıca bu endüstrideki uzmanlar Açık İşlem Proje’ sinin gelişimine yardımcı oldular. Böylece klasik Pazar anlayışının önüne geçildi ve yeni bir felsefe doğdu. Neticede paylaşılamayan bilginin doğru olup olmadığını kimse bilemez ve en hatasız bilgiyi edinmenin yolu farklı bakış açılarına yer vermektir.Açık İşlem Projesi – Facebook Veri Merkezi
Siz bir geliştiricisiniz ve hala bu projeye dahil olmadınız mı? Buyurun size bilmeniz gereken 10 ikna edici şey:

1) Facebook başlattı!
Ölçeklenebilirlik ve açık standartlar üzerine bir platform arıyorsanız, Facebook dünyanın en çok kullanılan platformu olarak karşınızda. Her gün aşırı yoğun kullanıcı trafiğine maruz kalmasına rağmen sapasağlam ayakta duruyor. Demek ki Facebook geliştiricileri ölçeklendirme ve güvenilirlik hakkında epey bir şey biliyorlar. Üstelik projeyi başlatan da onlar, dünya geneline yayıp birçok mühendisin desteğini gören de.  

2) Amaç Verimlilik
Açık işlemin odak noktası verimli sunucu, storage (depolama) ve veri merkezi donanım tasarımlarının ölçeklenebilir olmasıdır. Bu faktörlerin ölçeklenebilirliği her açıdan tasarruf sağlar. Donanım kullanımı, çevre etkisi, elektriksel güç kullanımı ve su kullanımı maliyetleri üzerinden büyük tasarruflar sağlanır. Ayrıca tüm bu verimlilikler karbon ayak izini küçültür.

3) Soğuk depolama/saklama (storage) için planlar büyük
Açık işlemde çok fazla enerji tüketimine sebep ola soğuk depolama odaklanılmaktadır. Bununla beraber, “soğuk depolama girişimi”nde apayrı bir altyapılanmaya gidilmesi planlanmaktadır. Ayrıca, açık işlem depolama girişimi sadece nadir ulaşılacak verilerle uğraşmakla sınırlı kalmıyor, yeni ilgi çekici tasarımlara da yer veriyor. Ayrıntılı bilgi için buradan bakabilirsiniz.

4) Çok verimli, çok ekonomik
Verimlilik adına yapılan her eylem sadece çevreye faydalı değil. Yeni veri merkezleri eski veri merkezlerine göre %38 daha az enerji ve %24 daha az maliyetle çalışıyor.

5) Standartlarla sıkı bağlar kurmaya teşvik ediyor
Açık işlem, baştan sona kadar birleşik bir stardart oluşturmaya çalışıyor. Racks(Kasalar?) bile Açık İşlem kalitesiyle tasarlanmaktadır. Bu proje bünyesinde geliştirilmiş olan açık lisanslanabilir sunucu kasaları sadece Açık İşlem için bir başlangıç.

6) Tamamen açık kaynak
Açık İşlem, açık kaynak gerektirir. Açık kaynak kodlu yazılımda kodlar herkese açık olduğundan üzerinde oynamalar yaparak kendi sürümünüzü oluşturabilirsiniz. Bahsettiğimiz gibi kasalardan sunuculara kadar yazılım veri merkezleri tarafından tasarlanıyor. Sonuç olarak, açık kaynak sayesinde açık işlem bu işten etkilenen geliştiricilerden oluşan büyük bir topluluk haline gelecek.

7) Spesifikasyonlar ve mekanik tasarımlar herkese açık
Açık işlem’de şeffaflık esas olduğundan herkes spesifikasyonları ve mekanik tasarımlara ulaşabilir. Bu da herkesin sisteme katkı sağlayabileceği anlamına gelir. Açık işlemde, bilgi paylaşılarak büyüyecek ve onu ileriye götürecektir.

8) Tamamen standartlara bağlı    
Standartlaşmaya karşı bazı olumsuz eleştiriler mevcut. Ancak sadece standartlara bağlı kalınarak daha evrensel bir platform sağlanabilir ve geliştirilebilir. Açık İşlemde  standartlar yazılımın ötesine geçiyor; donanım ve tasarımı etkiliyor.

9) AMD, ARM ve Intel i destekliyor.
Çoğu ver merkezi kendilerini sadece tek bir yapıya göre ayarlayabiliyor. Oysa Açık İşlemin AMD, ARM ve Intel ile projeleri mevcut.

10) Herkes dahil olabilir
Tek yapmanız gereken şunu indirmek membership agreement, doldurunuz ve onaylayınız. Sonra, dahil olmak için  bir proje seçin ve şurada hesap açın  Open Web Foundation Contributor License Agreement
En son olarak da bir projeye dahil olabilir ve yeni bir proje başlatmaya çalışabilirsiniz Open Compute GitHub.

Referanslar:
http://www.opencompute.org/
http://www.infoworld.com/t/data-center/open-compute-projects-next-target-the-network-218232

Bunu Okuyan Bunları da Okudu:
Aydınlatma Şiddeti: LUX Nedir? Örnekler
Büyük Verinin İş Dünyasına Olan Etkisi
Keşif ve Montaj


< Bilgi Bankası

Diğer Bilgiler