Powerline Networking (Prizden İnternet) Nedir?

Buradasınız

Günümüzde hemen hemen herkesin evinde kablosuz ağ bağlantısı bulunduğu için Poweline Networking (prizden internet) oldukça avantaj sağlayabilmektedir. Özellikle basitliği ve güvenilir olması, Wi-fi ye oranla daha kullanışlıdır. Fakat, Wi-fi teknolojisinin yerini almaktan ziyade buna destek olduğu söylenebilir.

Peki Powerline Networking(Prizden İnternet) nedir?
Temelde kabloları gizli olan bağlantılara verilen addır. Powerline denilen adaptörler sayesinde prizden bağlantı rahatça sağlanabilir.
Kurulum nasıl yapılır sorusuna gelirsek eğer, bir powerline cihazı aldığınızda iki adet powerline adaptörü ve ethernet kablosu karşınıza çıkmaktadır. Öncelikle bir kabloyu modeminize ve adaptörlerin birine bağlamak gerekmektedir. En yakın prize adaptörü takıp, ikinci işlem olarak ise televizyon ile onun yakınındaki prize aynı işlemi yaptıktan sonra kurulum sona ermiş olacaktır.
Powerline Networking(Prizden İnternet)'in sağladığı avantajlar;
Basit kullanım
Evlerde priz kullanımı oldukça yaygın olduğu için, bu teknoloji son derece kullanışlıdır. Bu sayede her yöne veri gönderilip, alınabilir.
WLAN’dan daha güvenli
Kablosuz ağlar beraberinde tehlikeyi de getirmektedir. Doğru şekilde güvence altına alınmadığı takdirde yabancılar tarafında ağa izinsiz girilebilir. Bu konuda Powerline daha fazla güvenlik sağlayabiliyor. Bu yapılanmada sadece elektrik hattına direkt erişim ve aynı zamanda şifreyi kırabildiğinde saldırı gerçekleşebiliyor.
Powerline özellikle Wi-fi sinyalinin zayıflayarak ulaştığı odalar için, veya en hızlı bağlantıya ihtiyacınız olan durumlarda, oldukça avantajlı. Bunun yanında Wi-Fi özelliği bulunmayan eski cihazlar da, Powerline teknolojisi ile uzun ethernet kablolarına gerek kalmaksızın bağlanabilir.
Halihazırda kablosuz bir ağ bağlantısı varsa, Powerline adaptörleri eklemenin faydasız olacağı düşünülebilir. Fakat avantajları dikkate alındığında değerlendirilmesi gereken bir teknoloji. Stabil hızlar, güvenilirlik, güvenlik ve kullanım kolaylığı sahip olduğu en büyük avantajlardandır.

Bunu Okuyan Bunları da Okudu:
Bilgi Teknolojileri İçin ROI Analizi
IR Düzeltmeli Lens Nedir?
Güvenlik Kameralarında Mekanik Koruma (IK Kodu)

< Bilgi Bankası
< Kameralı Güvenlik Sistemleri

Bulut santral, sanal santral, karel bulut santral nedir, santral kiralama, en iyi bulut santral