Video Konferans Sistemleri - Video Konferans Sisteminde Yaşanan 5 Genel Sorun

Buradasınız

Karel Bulutta video konferan ile yüz yüze toplantılar
Bilindiği üzere, video konferans farklı mekanlarda bulunan insanlar arasında gerçekleşen canlı video bağlantısıdır. Dünyanın neresinde olursanız olun, görüntülü iletişime geçebilmenizi sağlar, yeter ki siz gerekli donanıma sahip olun.

Biraz irdeleyelim:
Video konferans sisteminin ilk olarak 1970 lerde istihbarat, belge ve görüntülü doküman paylaşımı amaçlı kullanıldığını biliyor muydunuz? Haliyle bu sistem daha sonra özel şirketler tarafından kullanılmaya başlandı ve geliştirildi.

Görüntülü İletişimde Artan Kalite
Gelişen teknolojinin ürünü, ürünün de teknolojiyi geliştirme döngüsü neticesinde video konferans sisteminde görüntü ve ses kalitesi giderek arttı. Öyle ki, video konferans sayesinde Türkiye’deki ofisinde oturmakta olan bir kişi kendini rahatlıkla Londra’ da ki bir toplantıda hissedebildi. Tabii ki yüz yüze görüşmeler en etkilisidir ve video konferans sistemi de tam bu etkiyi yaratmak için hızla geliştirildi ve de geliştirilmeye devam ediyor.

Çevre ve Zaman Dostu
Peki size video konferans sisteminin çevre dostu olduğunu söylesem? İş seyahatlerinizin sayısının azalması, yani daha az uçak mazotu tüketimi ile sera gazı yayılımının da azalabildiğini ve karbon ayak izinizin küçülebildiğini biliyor muydunuz? O zaman kolaylıkla bu sistemin iş seyahatlerinin yerini alması gerektiğini söyleyebiliriz.
Online enerji tüketimi hesaplayıcısı olan Wattzon.com ‘un kurucusu olan Saul Griffith, uçak seyahatini az enerji tüketimi ile yaşayabilirliliğin önünde büyük bir engel olarak görüyor. Şubat 2008’ de New York’taki Greener Gadget konferansı konuşmasında video konferans sisteminin üzerinde çalışılmakta olan en önemli teknoloji olabileceğini belirtmiştir.
Video konferansın tüm olumlu etkilerine rağmen, organizasyonlar uygulama kararı aşamasında bir takım sorunlarla karşılaşmaktadır. Bunları 5 genel başlık altında işleyebiliriz:

1. Video Konferans Odaları mı yoksa Masaüstü Çözümleri mi?

Çoğu işletme video konferans sistemini kullanmak istiyor ancak video konferans sistemi çözümlerinin kurulumu yüksek maliyetli olabiliyor.  Bir diğer alternatif gözüyle bakılmakta olan Masaüstü çözümlerinin kurulumu ise hem düşük bütçelerle gerçekleştirilebiliyor hem de teknik uzmanlık gerektirmiyor. Ancak sırf maliyet avantajından ötürü “masaüstü çözümleri seçilmeli” diyemeyiz. Her iki sistemin de artıları ve eksileri göz önünde bulundurularak iki sistem arasında dengeli bir iş birliğine gidilmelidir. Eğer bu iki teknolojiyi kullanmaya karar verdiyseniz, düşünmeniz gereken bir diğer husus…

2. Uyumlu Çalışabilme

Bir şirket video konferans sistemine yatırım yapmadan önce altyapısını ve sınırlarını iyi değerlendirmelidir, çünkü diğer üreticilerin sistemleriyle uyuşmama gibi bir ihtimal söz konusudur.  Eğer, video konferans çözümlemesini satın alıyor, satıyor, tasarlıyor ve kurulumunu sağlıyorsanız, seçtiğiniz cihazlar ile diğer iş ortaklarınızın, satıcılarınızın, tedarikçilerinizin ve müşterilerinizin iletişim cihazları arasındaki uyumluluğa dikkat edin. Sonuç olarak birçok üreticinin uyum sağlanabilir sistemlere sahip olmayışı sizi şaşırtabilir. Bununla beraber, mükemmel uyumun gerçekleşmesi iş ortaklarınızla tam olarak iş birliği sağlayabileceğiniz anlamına gelmez, tabii şu olmadan…

3. Güvenlik Duvarı Geçidi

Microsoft ‘ un tanımına göre “güvenlik duvarı, İnternet'ten gelen bilgileri denetleyen ve ardından güvenlik duvarı ayarlarınıza göre engelleyen veya geçişine izin veren bir yazılım veya donanımdır”. Yani kısacası güvenlik duvarı tehlikeli ve güvenli ortam arasında bir engeldir. Şirketinizin bir güvenlik duvarı yokken,  iş ortaklarınız, satıcılarınız ya da müşterilerinizin var ise iletişim zor bir hal alacaktır. İşte burada güvenlik duvarı geçidi devreye giriyor. Son dönemlerde video çözümlerinde kullanımı artan güvenlik duvarı geçidi, video konferansı görüntüsünün İnternet veya yerel ağ bağlantıları üzerinden taşınmasını sağlıyor. Organizasyonunuz alt yapısı incelenerek ve güvenlik duvarı destek ekibi ile çalışarak güvenli bir oramda video görüşmeniz gerçekleştirilebilir. Unutulmamalıdır ki bağlantı kurulumun sağlanması için iletişime geçilecek bütün organizasyonların bu çözüme sahip olmaları gereklidir.

4. Kullanıcının Benimsemesi

Şimdiye kadar birkaç soruna çözüm getirdik. Fakat ya video çözümüyle alakalı tüm işler tıkırındayken, kimse kullanmak istemezse? Eğer organizasyonunuz içinde bir benimsenmeme durumu yaşıyorsanız, şunları dikkate alın:

Çalışanlarınız video çözümlemesinden haberdar mı?
Video Konferansı ayarlamanın kolay bir yolu var mı?
Bilgi sağlayan bir Intranet web sayfası mevcut mu?
Üst yönetim video konferanslarını destekliyor mu?
İş seyahaletine olan talepleri azaltıcı nitelikte, video konfrerans ile işleri halledebilmenin bir yöntemi var mı?
Çözüm kullanım için yeterince kolay mı? Değilse, kullanım rehberleri oluşturulmalı
Kullanıcı deneyimleri üzerinden geri bildirim toplayabileceğiniz bir araştırma başlatın.

5. Müşteri-Sınıfı Video Konferans  

Satışçılar bedava olan müşteri sınıfı seçenekleri dururken neden video konferansı çözümlemesine yatırım yapılması gerektiğini sorgularlar. Ancak, bedava video servisleri iş hayatındaki profesyonel iletişiminiz için yeterli değildir.Bu sebeplerden bir kaçını söyle sıralayabiliriz:

Çoğu bedava servis endüstri seviyesindeki video konferans cihazlarıyla uyumlu çalışmamakta.
Müşteri seviyesi bağlantıları sizin köprü takımınız?? (bridging team) tarafından üretilemez.
Bağlantı sorunu meydana gelebilir.
Çoğu işletme bu tür servislere karşı korumalıdır ve siz onlarla bağlantı kuramazsınız.

Son olarak, sırf ekonomik avantajlardan ötürü iş ilişkisinde iş ortaklarınız veya müşterilerinize bedava bir servis indirmelerini, bir hesap oluşturmalarını söylerseniz, doğacak karışıklıklardan dolayı prsetij kaybedebilirsiniz. Şunu unutmayın ki, iş ortaklarınız ve müşterileriniz yatırıma değerdir. Onlara karşı profesyonel bir duruş sergilemek istiyorsanız, endüstri seviyesindeki kaliteli video konferans çözümü kullanmanız şart. Nitekim, bazı video sistemlerinin kolay elde edilebilirliliği sizi rahatlatacaktır.

Bunu Okuyan Bunları da Okudu:
CCTV Kameralarda 960H Kayıt Özelliği
e-PTZ Nedir? Ne İşe Yarar?
VoIP Hizmet Kalitesini Sağlamak İçin 5 Adım

< Bilgi Bankası
< Kameralı Güvenlik Sistemleri

Bulut santral, sanal santral, karel bulut santral nedir, santral kiralama, en iyi bulut santral