VoIP nedir? VoIP Çeşitleri Nelerdir?

Buradasınız

Voice Over Internet Protocol kelimelerinin baş harflerinden türetilen VoIP; telefon görüşmelerinde ses sinyallerinin internet hattı üzerinden taşınması anlamına gelir. VoIP üzerinden ses iletimi yapılabilmesi mümkün olduğundan sabit ya da mobil telefonlar ile uluslararası görüşmeler de dahil olmak üzere ücretsiz ya da düşük maliyetlerle aramalar gerçekleştirilebilir.

VoIP, analog ses sinyalini dijital sinyale çevirerek internet üzerinden ileterek çalışır. Bu nedenle VoIP sisteminde internet bağlantısı büyük önem taşıyabilir. VoIP aracılığıyla kesintisiz ve kaliteli bir iletişim sağlanabilmesi için geniş bant internet kullanımı çözüm olabilir.

Teknolojideki gelişmeler VoIP hakkında farklı çözümler oluşturulmasına da imkan tanıyabilir. VoIP çözümlerinin tamamı internet altyapısına bağlı olmasına rağmen, bağlantı şekli ve kullanılan donanımlar ile çeşitlenebilir.  Günümüzde yaygın olarak kullanılabilen VoIP çeşitleri; bilgisayardan bilgisayara, IP Telefon ve Analog Telefon Adaptörü ile sağlanabilir.

Bilgisayardan bilgisayara VoIP, en kolay yöntemlerden biri olabilir. Bu yöntemde kaliteli bir iletişim için internet telefonu adı verilen bir donanım kullanılabilir. Bunun yanında uygun programlarla bilgisayarların mevcut donanımı da kullanılabilir.

VoIP çözümlerinden biri de IP telefon kullanımıdır. IP telefonlar, klasik kablolu telefon görüntüsünden çok farklı olmayıp ses iletimini internet hattı üzerinden gerçekleştirebilir. VoIP sistemler içinde en çok tercih edilen donanım IP telefonlar olabilir.

Analog telefon adaptörü ile gerçekleştirilen VoIP bağlantısı ile klasik telefon bilgisayara ya da doğrudan internet hattına bağlanabilir. Analog telefon adaptörü, analog/dijital ses dönüştürücüsü olarak görev yapmaktadır. Telefondan gelen analog sinyalleri, internet üzerinden iletilebilecek dijital sinyallere dönüştürebilir.

Karel VoIP ve Network Ürünleri için tıklayınız.

Telefon ve Santral Sistemi yazıları >>

<< Bilgi Bankası

Bulut santral, sanal santral, karel bulut santral nedir, santral kiralama, en iyi bulut santral