Ana içeriğe atla
En

Karel, Ar-Ge Harcamaları En Yüksek Şirketler Arasında

Karel, Ar-Ge Harcamaları En Yüksek Şirketler Arasında
Türkiye’nin Ar-Ge harcamaları en yüksek 250 şirketinin oluşturduğu “Ar-Ge 250 2022” listesi açıklandı. Karel, önceki yıllarda olduğu gibi yine listede ilk sıralarda yerini aldı.

Türkiye teknoloji sektörünün lider kuruluşlarından olan ve Ar-Ge faaliyetlerine büyük önem veren Karel alanında Türkiye'nin en gelişmiş, en fazla bilgi birikimine sahip ve en sistematik Ar-Ge merkezlerinden birisine sahiptir.

2022 yılı araştırmasına göre Karel, Yazılım, Bilişim ve Bilişim Teknolojileri Sektöründe Ar-Ge'ye En Fazla Harcama Yapan Şirketler sıralamasında 3. sırada,
Ar-Ge Merkezinde Çalışan Toplam Personel Sayısına göre 24. sırada,
Ar-Ge Merkezinde Yürütülen Proje Sayısına göre 28. sırada,
Ar-Ge Merkezinde Çalışan Lisans ve Lisansüstü Personel Sayısına göre 29. sırada,
Ar-Ge 250 Genel Listesinde 31. sırada yer aldı.

Ar-Ge 250 Nedir?
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan onaylı Ar-Ge merkezine sahip firmaların Ar-Ge 250 araştırması kapsamında yaptıkları bildirimler ile Türkiye ihracat sıralamasındaki ilk 500 firma tarafından verilen bilgiler ve Borsa İstanbul şirketlerinin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptıkları açıklamalardan hareket edilerek hazırlanıyor. Araştırmanın temel verilerini; firmaların 2022 yılındaki Ar-Ge harcamaları, 2023 yılı için planlanan Ar-Ge harcamaları, Ar-Ge personel sayısı, 2022 yılında Ar-Ge merkezlerinde alınan patent sayısı, faydalı model sayısı, tasarım tescil sayısı, marka sayısı ve 2022 yılı Ar-Ge desteklerinden yararlanma oranı oluşturuyor.

Ar-Ge 250 listenin tamamı için tıklayınız.