Ana içeriğe atla
En

Güvenlik Kamerası Hacklenmesi ve Korunma Yolları

Güvenlik Kamera Sistemleri

Güvenlik kameraları, çekim alanındaki görüntüyü yakalayıp bir monitöre, kayıt cihazına ya da network veya internet üzerinden yetkili kullanıcılara ileten bir güvenlik sistemidir. Günümüzde kullanım amacı genellikle hırsızlıklara karşı caydırıcı etki yaratarak maddi kaybın engellenmesi olsa da operasyonel verimlilik için çalışanları gözlemlemek, tehlikeli çalışma bölgelerini izlemek (inşaat, şantiye vb.), bebek ve bakıcıyı takip etmek, bina ve park güvenliğinin sağlanması gibi işlevleri de oldukça ön plandadır.

Günlük hayatımızda ve işletmelerde bu derece önem taşıyan güvenlik kameralarının yönetimi, gözden kaçan önlemler ya da kullanıcı hatasına bağlı sebepler ile istenmeyen kişilerin eline geçebilir. Güvenlik kamerası hackleme olarak adlandırılan ele geçirme işlemi, genellikle güvenlik kamerasını uzaktan izleme yöntemi ile yapılmaktadır.

Güvenlik kameralarının hacklenmesi konusunda kullanılan başka bir yöntem de güvenlik kamerası şifre kırmadır. Güvenlik kameralarının ara yüz yönetimine giriş yapılırken kullandığımız şifreler, yetkisiz ve istenmeyen kişilerin eline geçtiğinde, güvenlik kameraları bu kişiler tarafından uzaktan izlenebilir ve yönetilebilir hale gelir. Güvenlik kamerası şifresinin güvenirliğinin düşük olmasının yanında şifremi unuttum kısmındaki hatırlatıcıların tahmin edilebilir olması hackerların işini kolaylaştırmaktadır.

Güvenlik kameralarının giderek yaygınlaşmasıyla birlikte güvenlik kameralarının istenmeyen girişlere karşı korunmasının da önemi artmaktadır. Bu konuda en büyük sorumluluk güvenlik kamara sistemlerini yöneten yetkiliye aittir.. Güvenlik kameralarının dışarıdan izlenmesine karşı alınabilecek bazı önlemler şunlardır;

  • Güvenlik kameralarının hackerlara karşı korunmasında ilk olarak alınacak önlem bilgilenmedir. Güvenlik kamera sistemini kuran şirketten sistem hakkında teknik bilgi alabilmeli ve yönetim sürecinde teknik desteğe başvurabilmelisiniz. Bu sebeple güvenlik kamera sistemi seçiminde sadece maliyet veya teknik taleplerin karşılanması değil, satış sonrası yeterli desteği verebilecek firma seçimi de çok önemlidir.
  • Güvenlik kameralarına ait seri numaraları ve network yolları (IP no) iyi muhafaza edilmelidir.
  • Özellikle kapalı devre güvenlik kamera sistemi kullanmayan ya da güvenlik kamerasına uzaktan erişim sağlanabilen sistemlerde ara yüz şifreleri belirli aralıklarla değiştirilmelidir. Güvenlik kamerası şifre değişimlerinde; sayı, harf ve sembollerden oluşan karışık kombinasyonlu ve yeterli uzunlukta olan şifreler tercih edilmelidir.
  • Kameranın ara yüz şifresinin unutulmasına karşı güvenlik kamerası şifremi unuttum kısmındaki hatırlatıcılar yabancı biri tarafından kolay ve tahmin edilebilir olmamalıdır.Güvenlik kamerası üreticilerinin yayınladıkları güncellemeler (firmware) takip edilmelidir.

Daha fazla bilgi için Bilgi Bankası >>

Güvenlik Kamera Sistemleri bilgileri >>

Diğer Bilgiler