Teknoloji ve İnovasyon

 • IT Strateji Günü 2021 Sunumları

   IT Strateji Günü 2021 Sunumları

  En güçlü teknoloji firmalarının bir araya gelerek önümüzdeki bir yıllık vizyonlarını paylaştığı, strateji odaklı bir IT etkinliği olan IT Strateji Günü, 8 Aralık 2021 Çarşamba günü gerçekleşti.

 • 6G Neler Getirecek? 6G’ye Nasıl Hazırlanılır?

   6G Neler Getirecek? 6G’ye Nasıl Hazırlanılır?

  Karel Mühendislik Direktörü Yiğit Ergin, 5G ve Ötesinde Yerli Ekosistem Panelinde; Karel’in 5G teknolojisine geçiş süreci, 6G teknolojisinde bekleyen yenilikler, Karel’in yeni ekosisteme yönelik stratejileri ve Yönetim Kurulu Üyesi olduğu Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesinin çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

 • Metaverse Nedir? Geleceği Nasıl Etkileyecek?

   Metaverse Nedir? Geleceği Nasıl Etkileyecek?

  “Metaverse” kelimesi, " meta " (öte) ve "universe" (evren) sözcüklerinin anlamlarının karışımından türetilen yeni bir sözcüktür. Peki tam olarak nedir bu Metaverse?

 • Büyük Veri Araçlarından Nasıl Yararlanılır?

   Büyük Veri Araçlarından Nasıl Yararlanılır?

  Büyük veri, karar alma sürecinde nasıl kullanılır? Kuruluşlar büyük veriyi nasıl yönetir ve hangi büyük veri araçlarının kullanılacağına nasıl karar verir? Süreçlerini büyük veri ile uyumlu hale getirirken zorluklarla karşılıyorlar mı?

 • Robotlar İşimizi Elimizden Alacak Mı?

   Robotlar İşimizi Elimizden Alacak Mı?

  İnsanları, yapay zeka ve bu alanda geliştirilen yeni teknolojilerin birçok çalışanın işini kaybetmesine neden olacağını ve yeni teknolojiler sayesinde birçok yeni iş alanının oluşacağını düşünen iki grup şeklinde sınıflandırabiliriz.

 • Verilerinizi Nasıl Tanımlayabilirsiniz?

   Verilerinizi Nasıl Tanımlayabilirsiniz?

  Kümeleme ve Sınıflandırma, elimizde bulunan veri modellerini tanımlamak adına makine öğreniminde kullanılan iki yöntemdir. Bu iki yöntem aynı amaca hizmet eder, analiz açısından farklılık gösterir. Bu yöntemler arasındaki ana farklar...

 • Bilişim Sektörü Pandemi Dönemini Nasıl Geçiriyor?

   Bilişim Sektörü Pandemi Dönemini Nasıl Geçiriyor?

  Bilgi ve İletişim faaliyetlerinin 2021 ilk çeyrek büyümesi %18,1 olarak gerçekleşti. Pandemi dönemindeki büyüme nasıl gerçekleşti? Çip krizi ne durumda, ne zaman aşılacak? Karel 2021 yılını nasıl geçiriyor? Karel'in otomotiv elektroniği üretimi ne zaman başlayacak? Karel Teknik Murahhas Üyesi ve Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) Yönetim Kurulu Başkanı Yaman Tunaoğlu, BloombergHT canlı yayınında değerlendirdi.

 • Makinenizi Nasıl Eğitebilirsiniz?

   Makinenizi Nasıl Eğitebilirsiniz?

  Makine öğrenimi, insanların gündelik yaşamlarında belirli işlemleri yerine getirirken makinelerin söz konusu süreçleri öğrenmesini sağlama düşüncesini temel alıyor. Algoritmalar incelendiğinde en çok bilenen ve tercih edilen iki yöntem öne çıkıyor. Gözetimli Öğrenme ve Gözetimsiz Öğrenme

 • Dijital Dönüşüm Konusunda Türkiye Ne Durumda?

   Dijital Dönüşüm Konusunda Türkiye Ne Durumda?

  Karel Teknik Murahhas Üyesi ve Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) Yönetim Kurulu Başkan Yaman Tunaoğlu "Dijitalleşme Yolunda Türkiye Raporu Lansmanı" etkinliğinde değerlendirmelerde bulundu.

 • ZTNA Nedir, Nasıl Çalışır, Avantajları Nelerdir?

   ZTNA Nedir, Nasıl Çalışır, Avantajları Nelerdir?

  Sıfır Güven Ağ Erişimi (ZTNA), kişinin kendisine özel tanımladığı erişim protokolleri dahilinde uygulamalara ve hizmetlere uzaktan güvenli erişim sağlayan bir yeni siber güvenlik teknolojisi ve modelidir.