VoLTE Nedir, Nasıl Çalışır, Ayarları Nasıl Yapılır?

Buradasınız

Volte nedir? Volte nasıl çalışır? Volte ne işe yarar?
Her geçen gün akıllı telefonlar ile birlikte, kullandığımız iletişim teknolojileri de hızlı bir gelişim gösteriyor. 2009 yılında ülkemizde kullanıma açılan 3G teknolojisi ile birlikte, mobil internet konusunda büyük bir adım atılmıştı.

Aradan geçen 7 yılın ardından 1 Nisan 2016 tarihinde 4.5G teknolojisine geçiş yaptık. Ancak, mobil internet tarafında gelişmeler devam ederken halen bir telefon görüşmesi sırasında görüşmenin kesilmesi ve sesin anlaşılmaması gibi sorunlar ile sık sık karşılaşabiliyoruz.

Telefon görüşmeleri sırasında yaşadığımız sorunları ortadan kaldırmak için gerekli ilk adım, 4.5G’nin beraberinde getirdiği VoLTE teknolojisi ile birlikte geldi. Peki, bu VoLTE teknolojisi ne işe yarıyor?
VPN Nedir, Nasıl Çalışır ve Nasıl Kurulur?
VoLTE Özelliği ile Telefon Görüşmeleri Oldukça Kaliteli Hale Geliyor! 
Enriched Voice over LTE'nin kısaltması olan VoLTE, özetlemek gerekirse 4. nesil kablosuz telefon teknolojisi olan 4G'nin zenginleştirilmiş hali olarak belirtilebilir. Bu teknoloji ile birlikte, 4.5G’nin sunduğu avantajlar telefon görüşmeleri ile birleştiriliyor.

VoLTE ile birlikte hayatımıza giren en büyük yeniliklerden birisi, HD+ olarak adlandırılan berrak ses kalitesi. WhatsApp gibi uygulamalar ile yaptığımız sesli görüşmelerin pürüzsüz ve kaliteli hali bir çok kullanıcıyı etkilemektedir. İşte bu teknoloji ile birlikte o berrak ses kalitesine normal telefon görüşmelerinde kavuşuyorsunuz.

Ayrıca normal telefon görüşmelerinde yapılan konferanslar, VoLTE ile bir adım daha ileriye giderek görüntülü olarak gerçekleştirilebiliyor. Tabi, VoLTE ile gelen yenilikler bunlarla sınırlı değil. Telefon görüşmeleri yaparken mobil veri bağlantısının kesildiğini fark etmişsinizdir. VoLTE, aynı anda veri ve ses kullanımına izin verdiği için telefon görüşmeleri sırasında telefonunuz arka planda dosya indirmeye vs. devam edebilir.

Bir arkadaşınızı aradığınızda bazen telefonun çalması 5 – 10 saniyeden daha fazla sürebiliyor. Bu teknoloji ile birlikte, sesli aramaların bağlanması neredeyse 1 saniye içerisinde gerçekleşiyor. 4.5G teknolojisi henüz hayatımıza girmeden ülkemizde bir test gerçekleştiren bir GSM operatörü, VoLTE ile yüksek kaliteli sesli çağrıyı tam 0,372 saniye içinde kurmayı başarmıştı. Ayrıca, VoLTE ile birlikte artık görüşmelerinize konum vb. gibi ögeleri ekleyebiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse bir arkadaşınıza yemeğe gidiyorsunuz ancak yolda aracınız bozuldu. Arkadaşınızı durumu anlatmak için ararken, bulunduğunuz konumu görmesini sağlayabilirsiniz.

windows 10 veri tüketimi
VoLTE Teknolojisi Nasıl Kullanılır? 
VoLTE teknolojisini kullanabilmeniz için normal olarak telefonunuzun LTE teknolojisini desteklemesi gerekiyor. Tabi, gerekli şartlar bununla sınırlı değil. Operatörünüzün de VoLTE teknolojisini aktif olarak kullanıma açması gerekli. Böylece bu yeni teknolojinin tüm nimetlerinden sonuna kadar faydalanabiliyorsunuz. Dilediğiniz zaman da VoLTE kapatma özelliği ile bu teknolojinin kullanımını kapatabiliyorsunuz.

Android VoLTE Ayarları
Android VoLTE Ayarları, Android volte açma, volte kapatma, samsung, huawei, xiaomi
iPhone VoLTE Ayarları
iPhone, iOS volte ayarları, volte açma kapatma, apple
 
 
Bu yazıyı okuyanlar, bunları da okudu;
5G, Nesnelerin İnternetini Nasıl Etkileyecek?
SDN ve NFV Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?
İnterneti Değiştiren 7 Veri Trendi

Yazar: Konuk Yazar

BENZER YAZILAR

Yorumlar

Volte bir yaşam felsefesidir. Aynı zamanda 100 derecede kaynayan suya da 'volte' denir.

Ben volte'deyim konuşmalarım karşı tarafa gayet net girdiğini öğrendim memnunum henüz görüntülü konuşma yapmadım denediğimde

Şimdi hersey tamamda konusurken konumumu görmesini nasıl saglıcagız ?

Volte için Hizmet bedeli olarak ek ücret kesiliyormu bilen varmı ?

Volte benim tel de var mı varsa negatif yönleri nelerdir