Ana içeriğe atla
En

2024 ve Sonrasında Takip Etmeniz Gereken 10 Yeni Teknoloji Trendi

BT ve Trendler

2024 ve Sonrasında Takip Etmeniz Gereken 10 Yeni Teknoloji Trendi
Covid-19 pandemisi, dijitalleşmeyi ve otomasyonu hızlandırarak şirketlerin zor durumlarda bile dirençli kalmalarını sağladı. Birçok işletme, yeni teknolojileri benimsedi ve iş modellerini değiştirdi. Bu sayede tüm dünyada önemli ve hızlı bir dijital devrim yaşanıyor. Yenilik, çeviklik ve pazar gelişiminin tümü teknolojik gelişmelerle birlikte ilerleme gösteriyor.

Pandeminin etkisi bir süre daha hissedilecek ve dijital geçiş devam edecek. İşletmeler ayak uyduramazlarsa bu hatanın üstesinden gelmek zor olacaktır. Yeni teknolojiler hayatlarımızı ve çalışma şeklimizi değiştirmeye devam edecek ve dünya çapındaki işletmeler için muazzam fırsatlar yaratacaktır.

Bazı teknolojik gelişmelere bir göz atalım…

2024 ve Sonrası İçin 10 Yeni Teknoloji Trendi

1) Yapay Zeka (Artificial Intelligence)
Yapay zeka , son on yılda oldukça yol kat etti. Yine de nasıl yaşadığımız ve çalıştığımız gibi davranışlarımız üzerindeki önemli etkileri hala başlangıç ​​aşamasında olduğundan gelişen teknolojilerden biri olmaya devam ediyor. Günümüzde, görüntü ve konuşma tanıma, araç paylaşım uygulamaları, mobil kişisel asistanlar, navigasyon uygulamaları ve diğer çeşitli uygulamalardaki varlığıyla tanınmaktadır. Bunun yanı sıra yapay zeka, daha önce tespit edilmemiş bağlantıları keşfetmek için etkileşimleri araştırmak, kaynakları ve tüketiciler arasındaki dinamik kalıpları belirlemek için gerçek zamanlı olarak kullanılabilmektedir. Yapay zekanın bir alt kümesi olan makine öğrenimi, çok çeşitli endüstrilerde kullanılmakta ve bu da kalifiye işçi alanında bir artışa neden olmaktadır.

2) 5G ve Gelişmiş Bağlantı
Daha hızlı ve daha kararlı internet demek web sayfalarını daha hızlı yüklenmesi ve YouTube videolarının yüklenmesini beklemek için daha az zaman harcamaktan daha fazlasını ifade eder. 3G'den itibaren, mobil bağlantıdaki her gelişme, yeni internet kullanım şekillerini ortaya çıkardı. Bant genişlikleri arttıkça, 3G mobil cihazlarda çevrimiçi erişimi ve veriye dayalı hizmetleri etkinleştirdi. 4G, video ve müzik platformlarının artmasını sağladı. 5G de aynı şekilde mümkün olduğunca yeni gelişmeleri destekleyecektir.

5G, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik dahil olmak üzere en son teknolojiyi kullanan ağları ifade eder. Özetle 5G ve diğer gelişmiş, yüksek hızlı ağlar, tartıştığımız diğer tüm trendlere her yerden, her zaman erişilmesine izin veriyor. 

3) Edge Bilişim
Edge bilişim, düşük gecikme süresi ve yüksek hızlı veri işleme sağlayan yeni bir teknolojidir. Hesaplamaların veri depolama sistemlerine daha yakın yapılmasını sağlayarak uygulama performansını artırıyor. Teknoloji, bulutta daha az işlem çalıştırmayı ve bunları kullanıcının bilgisayarı veya uç sunucu gibi yerlere aktarmayı hedefliyor. 

Veri ve hesaplama arasındaki boşluğu kapatmak, sunucu ve istemci arasındaki uzun mesafeli iletişimi ortadan kaldırarak işlem hızının artmasına neden olur. Bu nedenle uç bilgi işlem, merkezi konuma minimum erişimle uzak alanlarda depolanan zamana duyarlı verileri işlemek için kullanılır. Bulut bilişim ve IoT uygulamaları da bu teknolojiden faydalanacaktır.
Davranışların İnterneti (IoB - Internet of Behaviors)
4) Davranışların İnterneti (IoB - Internet of Behaviors) 
Nesnelerin İnterneti'ni (IoT) duyduysanız, IoT'nin Davranışların İnternetini(IoB) de kapsadığını bilirsiniz. Nesnelerin İnterneti, davranışı etkilemek için veri ve öngörüleri kullanmakla ilgilenir. IoT cihazları, davranış İnterneti (IoB) paradigmaları için devasa veritabanları sunar. 

İşletmeler, müşteri davranışlarını takip edebilecek ve IoT yardımıyla kendi kanallarından faydalanmak için IoB'yi kullanabilecekler. Örneğin bir sağlık izleme uygulaması, fiziksel aktivite rutininiz, diyetiniz, uykunuz ve diğer alışkanlıklarınız hakkında bilgi toplayabilir. Bu bilgi, kişiselleştirilmiş sağlık planları oluşturmak gibi daha fazla davranışsal iyileştirme için kullanılabilir.

5) Quantum Hesaplama
Quantum hesaplama ve kuantum bilişim bir sonraki dikkate değer teknoloji trendi. 

Kaynaktan bağımsız olarak verileri anında sorgulama, izleme, yorumlama ve bunlara göre hareket etme yeteneği nedeniyle bu inanılmaz teknoloji trendi, koronavirüsün yayılmasını önlemeyi ve potansiyel aşılar geliştirmek için de kullanılıyor. Kuantum hesaplama artık bankacılık ve finansta kredi riskini izlemek, yüksek frekanslı ticaret yapmak ve dolandırıcılığı tespit etmek için kullanılıyor. Kuantum bilgisayarlar, geleneksel bilgisayarlardan çok çok daha hızlıdır.

6) Blockchain
Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, bir bütün olarak Blockchain teknolojisinin sadece bir parçasıdır. Kripto para birimleri dışında sağlık, tedarik zinciri ve lojistik, reklamcılık gibi alanlarda da faaliyet gösterir. 

Küresel bir bilgisayar ağı aracılığıyla herhangi bir işlemi takip eden merkezi olmayan bir dijital defterdir. Çeşitli işletmeler, üst düzey iş stratejileri oluşturmak için Blockchain platformları arıyor ve bu da blockchain teknolojisi pazarının daha da gelişmesine yardımcı oluyor. Blockchain'in koruma ve şeffaflık miktarı, popülaritesindeki muazzam artışın birincil açıklaması olabilir.
Siber Güvenlik
7) Siber Güvenlik
Siber güvenlik son teknoloji gibi görünmese de en az diğer teknolojiler kadar hızlı ilerliyor. Bu durum, kısmen yeni tehditlerin ortaya çıkmasının sürekliliğinden kaynaklanıyor. 

Verilere yetkisiz erişim elde etmeye çalışan kötü niyetli bilgisayar korsanları hemen pes etmeyecekler ve en katı koruma önlemlerinden bile kaçınmanın yollarını bulmaya devam edecekler. Siber güvenlik, bilgisayar korsanlarına karşı bizlere koruma sağlamaya devam edeceğinden, siber güvenlik popüler bir teknoloji olmaya devam edecektir.

8) İnsan Geliştirme
İnsan geliştirme (Human Augmentation), insan yeteneklerini ve üretkenliğini iyileştirmeyi amaçlayan yenilikleri kapsayan geniş bir terimdir. Protezler, AR lensler ve insanlara aşılanan RFID etiketleri gibi fiziksel güçlendirme, insan geliştirme alanının bir parçasıdır. Bu, insanın kavrama, algı ve eylem yeteneklerinin geliştirilmesine yardımcı olabilir. Algılama ve çalıştırma teknolojisi, bilgi füzyonu ve yapay zeka ile gerçekleştirilir.

9) Dağıtılmış Bulut
Dağıtılmış Bulut teknolojisi, bulut bilişimi yeni zirvelere taşımaya hazır gibi görünüyor. Merkezi bir çözüm sunmak yerine, ayrı bulut konumlarının hizmet ihtiyaçlarının ayrı ayrı karşılanmasına yardımcı olmasına odaklanıyor. Bu arada şirketler gecikmeyi azaltarak, veri kaybı riskini azaltarak ve maliyetleri düşürerek şüphesiz bu teknolojik eğilimden faydalanmaya devam edecekler.

Yapay Zeka (AI), Nesnelerin İnterneti (IoT) ve gerçek zamanlı olarak büyük miktarda verinin işlenmesini içeren diğer teknolojiler, Dağıtılmış Bulut teknolojisininden faydalanacaktır.
Arttırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik
10) Arttırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik
Arttırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik, son yıllarda popülaritesi patlayan ve önümüzdeki yıllarda da böyle devam etmesi beklenen iki popüler teknoloji trendidir. Sanal Gerçeklik (VR), bilgisayar teknolojilerini kullanarak fiziksel dünyanın gerçekçi bir ortamını yaratmakla ilgilenirken, Arttırılmış Gerçeklik (AR) bilgisayar tarafından oluşturulan öğeleri kullanarak ortamı geliştirmekle ilgilenir. Oyun, ulaşım, eğitim, sağlık ve diğerleri dahil olmak üzere çeşitli alanlarda faaliyet gösteriyorlar. Örneğin, Ed-Tech platformları, öğrencilerin öğrenme deneyimlerini iyileştirmek için Arttırılmış Gerçekliği ve Sanal Gerçekliği giderek daha fazla tercih ediyor.
 

Gelecek Yılların Teknoloji Trendleri Neler Olacak?

1) Sesli Arama
Gelecek yılların trend teknolojileri, sesli olmadan eksik kalacaktır. Ses ve teknoloji arasındaki tek ilişkinin mobil cihazlarımızı kullanarak konuşmak olduğu zamanlar çoktan geride kaldı. Sesli arama özelliğinin önemi göz ardı edilemez çünkü bu gelişen teknoloji trendleri, bir kullanıcının söylediklerini yüksek doğrulukla tanımlamak için konuşma tanımayı kullanır. Google Asistan ve Siri’nin günlük görevleri yerine getirirken sesin gücüyle uygulamalara entegrasyonu bizi çoktan ele geçirmiş durumda. 

Yaklaşan bir dizi yeni teknoloji trendiyle yakın gelecek, kendisini sesli komutla daha fazla işlem yürütürken bulacak.

2)  Doğal Dil İşleme
Bir veya iki yıl içinde Chatbot'lar pazar potansiyellerine ulaşacaklardı ve işletmelerin çoğu müşteri etkileşimi politikalarını yeniden tanımlamak için onları kullanıyor olacaktı. Ancak, yazılım geliştirmedeki yeni teknoloji, Doğal Dil İşleme'nin (NLP - Natural Language Processing) entegrasyonu ile tamamen farklı bir seviyeye ulaşacak. E-ticaret sektörü, müşteri etkileşimi oluşturmak, göz atma modellerini ve alışveriş eğilimlerini analiz etmek için NLP ve makine öğrenimi yöntemlerini giderek daha fazla kullanacak. Business Insider tarafından hazırlanan bir rapora göre, 2019'da 2.6 milyar dolar değerinde olan chatbot pazarının 2024 yılına kadar 9.4 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

3) Öngörücü ve Kişiselleştirilmiş Tıp
Yeni teknolojik yenilikler sağlık sektörünü artan bir hızla ileriye doğru itmektedir. Bir akıllı saatten bir bireyin yaşam tarzı hakkında bilgi alma potansiyeli sağlık uzmanlarına, bir hasta herhangi bir semptom göstermeden önce olası tıbbi sorunları tahmin etme ve hatta tedavi etme yeteneği veriyor. Hastaların tedavisi söz konusu olduğunda bu teknoloji trendi, doktorların genellikle öngörücü tıp olarak adlandırılan daha kişiselleştirilmiş ilaçları reçete etmelerine yardımcı olacaktır.

Juniper Research’ün raporlarına göre, sağlık takip cihazları ve uzaktan hasta izleme cihazları da dahil olmak üzere giyilebilir sağlık cihazlarının, 2024 yılına kadar yıllık 20 milyar dolarlık tahmini harcama ile sağlık hizmeti sunmanın olmazsa olmazları arasında olacağını ortaya koyuyor.
 

Yüz Tanıma


4) Yüz Tanıma
Yüzlerimiz artık teknoloji için iyi bir ortak olmaya başladı. Yüz tanıma sistemleriyle başlayan hikaye, şimdi yüzlerimizi bir dizi farklı uygulama için kullanacak olan çok sayıda sektör tarafından daha da geliştiriliyor. Telefonunuzun kilidini sadece ona bakarak açma yeteneğimiz internete bağlı olan evimizin ve arabamızın kilidini açmaya da yarayacak. Yakın gelecekte bir kişinin sadece yüzünü tanıtarak binalara giriş yapması, resmi işlerini daha kolay halletmesi ve ATM kullanması mümkün hale gelecek.

5) Otomasyon
Otomasyon, üretim hatlarına dahil olmanın ötesine çoktan geçti bile. Bu yeni teknoloji, meyve suyu kutularının paketlenmesinden sürücüsüz araçlarda pizza teslimine kadar, gıda zincirinde rutin görevlerden çok daha karmaşık karar verme görevlerini çözmek için halihazırda çalışıyor. Robotik, makine öğrenimi ve yapay zeka ile harmanlanan otomasyon süreçleri, yiyecek / içecek, medikal ve müşteri hizmetleri gibi birden fazla sektördeki hizmet veya servisleri kapımıza daha kolay ve otomatik bir şekilde getirecektir.
Big Data - Büyük Veri
6) Big Data
Makineler ve insanlar arasındaki sürekli artan etkileşim miktarıyla birlikte, her uyanık olduğumuz saatte yanımızda taşıdığımız cihazlar devasa bir veri deposu haline geldi. Bu büyük veriler, işletmelerin daha iyi hizmet sunabilmek için anlamlı bilgi ve içgörüye dönüştürülmeyi bekleyen verilerdir. Her sanyiye giderek büyüyen bu kaynak ileride daha fazla sektör tarafından daha da yaygın olarak kullanılmaya devam edecektir.

7) Chatbots (Sohbet Robotları)
Chatbot’ların işletmeyi yedi gün yirmi dört saat ulaşılabilir kılarak işletmelerin büyüme hikayelerini şekillendirdiği zaten bilinen bir tespit. Yaklaşan en yeni teknolojilerden biri ise makine öğrenimi ve tahmine dayalı analitik teknolojilerle güçlendirilen chatbotların müşteri iletişimini daha kişisel ve akıllı hale getirerek yepyeni deneyimler yaşatacak olması.
 
 
Bu yazıyı okuyanlar, bunları da okudu;
2022 Sonrası Yakın Geleceğin En Popüler 10 Yeni Mesleği
Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) IoT Nedir? Cihazların Etkileşim Trendleri
Robotik Nedir? Gelecekte Robotlar Nasıl Olacak?

Diğer Bloglar