Ana içeriğe atla
En

Evinizin Wi-Fi Ağını 7 Adımda Nasıl Koruyabilirsiniz?

BT ve Trendler

Evinizin Wi-Fi Ağını 7 Adımda Nasıl Koruyabilirsiniz?
Son yıllarda, evlerde kullanılan kablosuz ağlar iyi anlamda değişim ve dönüşüm gösterdi. Hem donanım kalitesi hem de güvenlik bilinci açısından oldukça gelişti. Yine de her durumda evinizin Wi-Fi ağını güvende tutmak istiyorsanız, aşağıdaki 7 adımı takip edebilirsiniz;

1) Sisteminizi Düzenli Olarak Güncelleyin
Tüm ağ bileşenlerinizin bakıma ihtiyacı vardır. Kablosuz yönlendiriciler, bilgisayarlar, mobil cihazlar, yazıcılar ve ağdaki diğer tüm cihazların yazılımları güncel tutulmalıdır. Cihaz yazılımları, sürücüler ve uygulamaların tümü zaman içinde güvenlik zaafiyetlerini giderir. Özellikle uzun süreli kullanımlarda ağınızda çıkabilecek sorunlar için sürücüleri, yazılımları ve ayarlarınızı güncel tutmayı ihmal etmeyin.

2) Karmaşık Bir Ağ Adı Kullanın
Ev ağları için, wireless ağınızda soyadınızı veya diğer kimlik bilgilerinizi kullanmayın. Başka kullanıcıların hangi kablosuz ağın size ait olduğunu bilmesi güvenliği zayıflatabilir. Örneğin wireless ağ adınızda "Daire25" yerine "YesiliSev" kullanmak sizin için daha güvenli olacaktır.

3) WPA2 Şifrelemesi Kullanın
Hemen hemen tüm kablosuz erişim noktalarında veya yönlendiricide şifreleme seçenekleriniz aşağıdakileri içerecektir:
-Wired Equivalent Privacy
-Wi-Fi Protected Access 1 (WPA1)
-WPA2;
-WPA1/WPA2;  ya da
-WPA2/WPA3
WPA2 hala kullanılır ve genellikle güvenlidir. Eğer, WPA3 gibi uyumlu istemcilerinizin olduğunu biliyorsanız, geriye dönük uyumluluk ve en son şifreleme için WPA2 / WPA3 kullanın.

4) Wi-Fi Şifrenizi Bir Süre Sonra Değiştirin
Hepimiz zaman zaman Wi-Fi ağlarımızda ziyaretçilere izin vermekteyiz. Arkadaşlarınız ve komşularınız ile birlikte, Wi-Fi ağınızın zaman içinde olması gerekenden daha fazla kişi tarafından kullanılması muhtemeldir. Bu sebeple her 6 ayda bir Wi-Fi şifrenizi değiştirmenizi öneririz.

5) Diğer Ağ Cihazlarınızda Güçlü Şifreler Kullanın
Ev ağınızda, ağa bağlı depolama veya medya sunucuları gibi önemli cihazlarınız varsa, bunların da güçlü şifreleri olduğundan emin olun. Aslında en önemlisi, bu kaynaklara erişmek için asla Wi-Fi şifrenizi kullanmayın.

6) Misafir SSID‘ye Göz Atın
Pandemi nedeniyle evden çalışma oranlarındaki büyük artış, kişisel olarak kullandığımız ağlarda daha fazla işlem yapmamıza sebep oluyor. Evlerde kullanılan çoğu modem, ayrı bir konuk SSID'si için bir seçenek sunarak ev internetinizin iki izole bölüm olarak, basit bir şekilde ayrılmasını sağlar. Misafir kullanıcınız olmasa bile, bu özelliği iş ve oyun uygulamalarınızı ayırmak için de kullanabilirsiniz.

7) Mevcut Fiziksel Risklerin Farkında Olun
Ağınızın kullanım amacına bağlı olarak, ağınızda dışarıdan görünen veya dışarıdaki kişiler tarafından kolayca erişilebilen fiziksel bağlantı noktalarınız olabilir. Kolayca erişilebilen bir dış yönlendirici veya kamera için kullandığınız kablolama, bir dizi izinsiz giriş için kullanılabilir. Bu sebeple cihazlarınızı kimsenin kurcalamadığından emin olmak için sık sık kontrol etmelisiniz.

Sizlerin başka önerileri varsa, yazının alt kısmında yorum olarak ekleyebilirsiniz.
 
 
Bu yazıyı okuyanlar, bunları da okudu;
Wi-Fi Sorunlarıyla Başa Çıkma Yöntemleri
Wi-Fi Performansını ve Hızını Arttırmak İçin 5 İpucu
Evden Çalışma Teknolojisi: İşinizi Korumak İçin Bilmeniz Gereken 15 İpucu

Diğer Bloglar