Türkiye’nin Elektronik ve Bilişim Tarihi Belgeseli: Büyük Sıçrama (Tüm Bölümleri)

Buradasınız

büyük sıçrama belgeseli, türkiyenin teknoloji ve bilişim belgeseli
Türkiye, geçmişte yaşanan büyük zorluk ve imkânsızlıklara rağmen, teknoloji dünyasında önemli bir yer almaya başladı. Daha da ilerleyebilmek için geçmişi bilmeli, dersler çıkartabilmeli ve geleceği şekillendirecek genç nesiller yetiştirebilmeliyiz.

Türkiye’de elektronik ve bilişim sektörünün gelişimini anlatmak amacıyla hazırlanan, KAREL olarak bizim de desteklediğimiz; Büyük Sıçrama Belgeseli, bugünlere nasıl geldiğimizi sektörün kendi oyuncuları ile ilk ağızdan bizlere aktarıyor.

Amatör radyoculuk ile başlayan serüven, ilk TV kanalı ile devam ediyor. Telefon hattı bağlatmak için geçen yıllar ve çevir sesi duymak için beklenen saatler ise, Türkiye’de telekom sektörünün nasıl zorlu süreçlerden geçerek bugünkü ileri teknoloji iletişim sistemlerine kavuştuğunu hatırlatıyor.

Savunma Sanayimizin imkansızlıkları aşarak ileri seviye teçhizat ve sistemlere nasıl kavuştuğunu gösteriyor.

Elektronik üretim ve Ar-Ge konularında nasıl yollardan geçerek ihracattaki başarıyı yakaladığımızı anlatıyor. Bu fırsatla Akare Film’e çok büyük emek ve özenle hazırlanmış bu belgesel için teşekkür ederiz.

Büyük Sıçrama 1. Bölüm:

Türkiye'nin teknoloji tarihini ele alan ‎Büyük Sıçrama belgeselinin birinci bölümünde, Osmanlı İmparatorluğu - Türkiye Cumhuriyeti ekseninde; 1980 yılına kadar olan süreçte yerli elektronik sanayinin kuruluş evresi ele alınıyor.
 
Büyük Sıçrama 2. Bölüm:

İkinci bölümde, 1980-2000 yılları arasında telekomünikasyon ve tüketici elektroniğinde yaşanan sıçramalar; GSM, internet ve uydu teknolojilerinin Türkiye'ye gelişi yer alıyor.
 
Büyük Sıçrama 3. Bölüm:

Büyük Sıçrama’nın üçüncü ve son bölümünde, 2000'li yıllarda yaşanan elektronik ve bilişim yakınsamasının günümüzdeki izdüşümü ve Türkiye'nin yakın gelecekteki teknoloji potansiyelini konu alınıyor.
 
 
Bu yazıyı okuyanlar, bunları da okudu;
Karel, “Büyük Sıçrama” Belgeselinde
Siber Güvenlik Sunumu - Akademik Bilişim
Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) Nedir? Cihazların Etkileşim Trendleri

Yazar: Ebru Yengin

BENZER YAZILAR