Smart Dust (Akıllı Toz) Nedir?

Buradasınız

Smart Dust Akıllı Toz Nedir
Sık sık “Nesnelerin İnterneti” kavramını duyuyoruz. Bu kavramın kapsamında ağa bağlı sensörlerle istediğimiz herhangi bir ortamın, binanın, şehrin sayısal olarak daha iyi anlaşılması da var. Örneğin; ışık, sıcaklık, titreşim, manyetik alan ve kimyasal ortam verilerinin toplanması ve big data analizleri... Smart Dust tam bu noktada çığır açma potansiyeli taşıyan bir buluş.
 
Hayal edin. Mikroelektromekanik sensörler tüm şehirde serbestçe dolaşsa(uçsa) ve biraz önce bahsettiğim verileri kablosuz ağ üzerinden iletse. Akıllı Toz - Smart Dust bu minik sensör topluluğuna verilen isimdir.
 
Peki hangi alanlarda kullanılır? Sensörlerin çok küçük olması nedeniyle insanlar tarafından görülmesini zordur, hatta imkansız sayılır. Buna bağlı olarak ise, askeri alanda veya güvenlik gerektiren alanlarda, korunacak bölge hakkında rahatça bilgi edinilebilir.  Faydalarından bir diğeri ise, deprem hakkında öngörü sahibi olabilmektir. Sensörler sayesinde ses dalgaları incelenir ve deprem merkezleri tarafından kullanılır. Bunun dışında yangın, ulaşım, taşıma alanlarında çalışmalar öngörülmektedir.
 
Kullanım maliyeti nedir? Sensörlerin küçük ve maliyetsiz olduğu öngörünse de bağlantı için uygun bir ağ gerekmektedir. Kullanım şekline uygun bir network, yüksek maliyetlere sebep olabilir. Smartdust yani Akıllı Toz'un geleceğimize katkısı olacağı açık.   Daha fazla bilg için aşağıdaki kaynaklardan faydalanabilirsiniz: Fastcoexist, Readwrite, Berkeley,

Bu Yazıyı Okuyanlar, Bunları da Okudu:
Haberleşme Teknolojilerinde Ne Gibi Yenilikler Var? [Video]
Programlama Dilleri Nedir? Gelişimi ve Tarihi
PS4 Sadece Oyun İçin mi?

Yazar: Emrah Yetimler

BENZER YAZILAR

Yorumlar

Bu buluş gelecekte her zaman olduğu gibi ilk önce savaş teknolojisinde kullılacak benim asıl merak ettim sibernetik yazılımla çalışan organizmalar yaratmak mümkün mü ? Benim arabamın aynaları ve kameralından aldığım görüntü sibernetik yazılımlarla beynimde cereyan etse felan...... Ne güzel olurdu :-) 500mt uzaktan kontrol etsem.... gelecekte pek çok sey mümkün olacak sibernetik mikroçipli canlılar kendini hemen tamir eden robotlara dönüşeceğiz yakında, hatta bu öyle gelişecek ki yapay kalple çalışacağız ihtiyacımız olan tek şey beynimiz olacak ..... Örneklemeleri çoğaltabiliriz :-) Bu arada teşekkkürler Smart Dust'lar için