Oyunlar Geleceğin Teknolojilerini Nasıl Etkiliyor?

Buradasınız

bilgisayar oyunları geleceğin teknolojilerini nasıl etkiliyor
Bilgisayar oyunları, öğrencilerin dikkatini dağıtması ve şiddet içerikli oyunlar sebebiyle gelişimlerini kötü yönde etkilediği düşüncesiyle birçok ebeveyn tarafından faydasız ve zararlı görülmüştür. Haksız olduklarını düşünmeden önce gençlik yıllarımıza dönüp bakmakta fayda var aslında, o kadar da haksız sayılmazlar sanırım. Yine de her şey kararında güzel diyerek ne ebeveynleri haksız çıkaralım ne de oyun oynamaktan keyif alan öğrencilerin üzerine gidelim.

Ebeveynlerden ve oyunlara bakış açılarından bahsederken fazla korumacı olduklarını söyleyebiliriz. Yalnız son zamanlarda internet üzerinde yaygınlaşan oyun videoları ve bu videolarda oyun oynayan kişileri göz önüne aldığımızda, bu kişilerin de aslında birer ebeveyn veya yetişkin insanlar oldukları dikkatimizden kaçmıyor. Yoksa artık bilgisayar oyunları çocuklar için olmaktan çıkıp çok farklı yerlere mi gidiyor?

Oyuncuları Memnun Etmek Kolay Değil
oyunsever ve oyuncular için teknolojik yeniliklerBilgisayar oyunlarına karşı artan bu ilgi ve istek, oyun sektöründe üretici olan firmaları ve donanım firmalarını bu konuda araştırma ve geliştirme çalışmaları yapmaya mecbur kılıyor. Her oyunun bir öncekinden daha iyi olması, oyuncu kitlesi tarafından talep edilen bir şey olmakla birlikte oyun firmalarını oldukça zorladığını tahmin ediyorsunuzdur.

Bir oyunun içeriği ne kadar önemliyse, o oyuna ait görüntü ve ses kalitesi de o kadar önemlidir. Oyun tutkunu insanlar da oyun oynadıkları vakti daha eğlenceli kılmak adına, farklı donanımlar ve daha iyi oyun platformları kullanmak istemektedir. Aynı şekilde oyun geliştiricilerinin de daha kaliteli oyunlar üretebilmeleri adına daha yüksek performanslı çalışma ortamlara olan ihtiyaçları artmaktadır.

Örneğin 4K teknolojisi, yüksek çözünürlüklü görüntü ihtiyacının duyulması, oyun ve oyuncu dünyasını etkileyen büyük faktörlerdendir. Aynı şekilde bu teknolojiler yeni televizyonlarda, telefon ekranlarında ve kameralarda da kullanılmaktadır. Yani aslında oyuncuların ihtiyaç duyduğunu düşündüğümüz bir teknoloji, hayatın her yerinde kendisine bir kullanım alanı bulabilmektedir. Bu tip gelişmelerde akıllara şu soruyu getirmektedir;

Bilgisayar oyunları ve oyun teknolojileri geleceğin teknolojilerine yön veriyor mu? Teknoloji pazarlarının yönelimi oyun alanına doğru kayıyor mu?

Oyun Teknolojilerinin Gündelik Yaşantımıza Yansımaları Neler?
Daha profesyonel bir yaşam örneği verecek olursak, diyelim ki bir iş yerinin çalışanısınız fakat bir ofis ortamı yerine evinizde çalışıyorsunuz. Aynı zamanda sizin gibi birkaç iş arkadaşınız daha var ve hepsiyle yapmanız gereken toplantıları görüntülü konferans üzerinde yapıyorsunuz. Bu toplantı esnasında gözünüz başka bir arkadaşınızın odasında bulunan bir kitaba takıldı ve bütün ilginizi kaybettiniz veya odanızda o anda bulunan dikkat dağıtıcı bir unsur, cisim, ışık dikkatinizin dağılmasına sebep oldu ya da ortama tam olarak uyum sağlayamadınız. Böyle bir durumda gelecek yıllar için sanal toplantı odalarıyla ilgili bir çözüm önerisi sunuyor.

Toplantı katılımcıları, kullandıkları üç boyutlu gözlükler ve vücut bağlantıları ile sanal olarak oluşturulmuş bir toplantı salonuna aktarılacak ve tıpkı bir sinema filmi sahnesi gibi herkes birbirine ait sanal görüntüleri bu odada görebilecek. Tamamen gerçekçi olacağını iddia etmiyoruz ama kendinizi evinizde oturduğunuz koltuktayken bir toplantı salonuna dahil ederken düşünün. Masaların, sandalyelerin ve katılımcıların bulunduğu bu salonda bütün dikkatinizi toplantıya vererek ve isterseniz sunumlar yaparak gerçekleştirebileceksiniz.

Şu anda oyun oynamak için kullanılmakta olan bu üç boyutlu kitlerin, ileri dönemde insanların gündelik hayatlarında kullanabileceği şekilde entegre edilebilmesi planlanıyor.
vr gözlük gelecek ve oyun ilişkisi
Başka bir örnek ise araç firmalarının bilgisayar tabanlı üretim ve kontrol tekniklerini kullanması ile üretimini gerçekleştirdikleri araçları veya malzemeleri sanal ortamda deneyebiliyor ve test işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Uygun oyunlar içerisinde kullanarak, araçlarının farklı senaryolarda nasıl göründüklerini  gözlemleyebiliyor.

Farklı simülasyon oyunlarından yola çıkarak geliştirilen teknolojilerin yardımı ile sanal kıyafet deneme kabinleri oluşturulabiliyor, evinize almak istediğiniz bir eşyayı sanal olarak oluşturulan dairenizde deneme fırsatı bulabiliyorsunuz. Ayrıca bu teknolojilerin eğitim amaçlı da kullanılması hedefleniyor. Sanal olarak oynanabilen golf oyunları, spor aktiviteleri ile de kişiler ev ortamında istedikleri spor aktivitesine katılabiliyor.

Bütün bu teknolojiler doğrultusunda geliştirilen daha hızlı bilgisayarlar, işletim sistemleri, ekran kartları ve daha büyük hafıza yapıları da donanım firmalarının günümüz ve gelecek hedeflerini oluşturuyor.

Görüldüğü üzere oyunlar ile ortaya çıkan bireylerin teknoloji ile içselleşme çabası, hem teknolojiye yön veriyor, hem de insanların yaşamlarını kolaylaştırmak adına farklı yaklaşımlar getiriyor.
 
 
Bu yazıyı okuyanlar,bunları da okudu;
Video Oyunlar, Eğitime Katkıda Bulunabilir Mi?
VR Teknolojisi Hangi Sektörlerde Kullanılabilir?
Sürdürülebilir Bir Geleceği Mümkün Kılan 6 Proje

Yazar: Emrah Yetimler

BENZER YAZILAR

Yeni yorum ekle

Image CAPTCHA
Güvenlik amacıyla kontrol edilecektir